MUDr. Jarošová: Světelná terapie Bioptron přináší pacientům úlevu a naději na zlepšení zdravotního stavu
Přečtěte si rozhovor s MUDr. Hanou Jarošovou z Bioregeneračního a rehabilitačního centra v Říčanech o použití bioptronové lampy v praxi. Jak sama říká, "Z vlastní zkušenosti tedy můžu potvrdit, že světelná terapie opravdu funguje! Pokud je někdo hodně nemocný, doporučuju lampu Bioptron koupit."
S jakými zdravotními problémy nejčastěji přicházejí lidé do Bioregeneračního a rehabilitačního centra?
Do našeho centra přicházejí pacienti zejména s potížemi pohybového ústrojí. V největším procentu případů se jedná o bolesti zad, páteře, kříže, bederní oblasti, krční páteře… Světelnou terapii nejčastěji aplikujeme například u epikondilitid (tzv. tenisový a golfový loket), zánětu šlachy bicepsu nebo syndromu karpálního tunelu.
Jak dlouho a s jakými výsledky používáte lampu Bioptron?
Bioptronovou lampu, respektive fototerapii, využívám s velmi dobrými výsledky už od začátku devadesátých let, a to nejprve v rehabilitačním ústavu v Kladrubech a nyní i ve své soukromé praxi. Do Kladrub jsme lampu pořídili především na léčbu entezopatií (bolestivé syndromy zapříčiněné zánětlivými a degenerativními procesy v oblasti úponů šlach, vazů a kloubních pouzder – pozn. red.), fraktur, které se obtížně hojily, nezhojených jizev, kožních lézí a proleženin.
U pacientů s proleženinami jsme si pořizovali fotodokumentaci průběhu léčby dekubitů. Naše zkušenosti úkázaly, že v 99 % případů došlo při aplikaci světelné terapie ke zlepšení. Kromě bioptronové lampy jsme samozřejmě využívali antidekubitní matrace s pumpami a postupovali jsme podle klasické chirurgické metodiky – převazy, odstranění nekrotické tkáně, vyčištění rány chirurgickými nůžkami, dezinfekce… Světelnou terapii Bioptron jsme zařazovali ve fázi, kdy byla rána vyčištěná a ještě nevydezinfikovaná. Většinou jsme svítili 10–12 minut jednou denně. Pacienti přijímali tuto léčbu pozitivně, protože v ní měli naději na zlepšení.
V jakých případech indikujete použití světelné terapie Bioptron?
V současné době využívám bioptronovou lampu v Bioregeneračním a rehabilitačním centru v Říčanech k léčbě pohybového aparátu, a to zejména na syndrom bolestivých tkání. Jedná se především o záněty šlach (entezitida), bolestivé úpony (entezopatie), např. přetížení úponu bez zánětlivého onemocnění, bolesti dolní a horní části zad nebo bolestivé spouštěcí body v podobě bulky, např. v šíjovém svalu. Biolampu s úspěchem využíváme také na podporu hojení čerstvých jizev, tj. laicky řečeno takových jizev, které mají červenou barvu. V tomto konkrétním případě doporučuji svítit postižené místo 2krát denně 15 minut. Dobré zkušenosti máme se světelnou terapií i při podpoře léčby oparů (herpes simplex) nebo akné.
Světelná terapie má analgetický účinek, a proto tlumí bolest. Jaký je váš názor na využití farmak a světelné terapie nebo akupunktury při léčbě bolestivých stavů u revmatoidních onemocnění?
Z hlediska revmatologie se světelná terapie uplatňuje zejména při léčbě degenerativních onemocnění kloubů, jako je například artróza, v kombinaci s farmakoterapií, akupunkturou, fytofarmaky nebo chondroitinsulfáty.
Co se týká využití farmak na tlumení bolesti, má každý lékař svůj vlastní názor. Já osobně mám ze své praxe takovou zkušenost, že klasická farmaka mají vedlejší nežádoucí účinky, jako je například gastrotoxicita u nesteroidních antirevmatik. Při jejich dlouhodobém a pravidelném užívání tedy hrozí nejen nebezpečí vzniku žaludečního vředu, ale i nežádoucí negativní vliv na funkci jater nebo ledvin.
Mnoho pacientů s degenerativním onemocněním kloubů mi ale po příchodu do ordinace sdělí, že nemají o klasickou léčbu zájem, protože už mají žaludeční vředy nebo špatná játra, a proto chtějí předepsat jinou léčbu. V těchto případech se pak uplatní světelná terapie, akupunktura, akupresura nebo homeopatika.
Je nutno ale dodat, že při léčbě bolestivých degenerativních onemocnění kloubů hrají důležitou roli pro snížení celkové bolestivosti kromě vlastní léčby i další faktory – je třeba změnit životní styl a režim (tj. odstranit nadváhu); více se pohybovat a začít se zdravě stravovat.
Mohla byste z vlastní zkušenosti zmínit ještě nějaké další využití světelné terapie Bioptron?
Světelná terapie Bioptron je ideální také k lečbě velkých hematomů po totálních endoprotézách kyčelních a kolenních kloubů. Když postižené místo svítíme 2krát denně 10 minut, hematomy se rychleji vstřebávají.
Skvělých výsledků jsem dosáhla se světelnou terapií v kombinaci s měkkými technikami a Priessnitzovým zábalem také u léčby organizovaného hematomu (tj. hematomu, který je 3–4 týdny starý), jak to dokazuje případ mojí 17leté pacientky. Ta se díky této léčbě vyhnula bolestivému chirurgickému zákroku na stehnu, na kterém měla rozsáhlý organizovaný hematom po úrazu na lyžích.
Vyzkoušela jsem v praxi i barevnou terapii Bioptron – pouze ale s modrým filtrem –, a to při léčbě zlomenin, které se díky aplikaci modrého světla hojily rychleji.
Doporučila byste světelnou terapii Bioptron i do jiných rehabilitačních center nebo domácností?
Světelnou terapii bych určitě doporučila jak do rehabilitačních center a ústavů, tak do domácností. Výsledky léčby jsou velmi dobré a navíc lampa Bioptron je velmi spolehlivé zařízení. V našem centru ji intenzivně využíváme bez jakékoli poruchy nebo nutnosti servisního zásahu už od roku 1995. Při domácím použití je bioptronová lampa vhodná nejen k léčbě pohybového aparátu, ale i třeba při rýmě, zánětech dutin nebo oparech.
Z vlastní zkušenosti tedy můžu potvrdit, že světelná terapie opravdu funguje! Pokud je někdo hodně nemocný, doporučuju lampu Bioptron koupit.
Rozhovor společnosti Zepter International poskytla MUDr. Hana Jarošová z Bioregeneračního a rehabilitačního centra v Říčanech